źródło: Informator Zarządu Głównego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” w Olsztynie. XV-lecie oddziału w Prabutach, Olsztyn 1980 |
Leon Jaworski
- ur. 8 kwietnia 1937 w Gościeradowie
- zm. 7 marca 1981 w Prabutach
- działacz, sędzia i trener szachowy
- II kategoria szachowa
Wybrane osiągnięcia szachowe |
- Mistrz województwa nauczycieli
- Finalista Mistrzostw Polski nauczycieli
- Uczestnik meczu Polska–USA w szachach korespondencyjnych (1977)
- Uczestnik Finału Ogólnopolskiego Turnieju o Złotą Wieżę (1971)
- Drużynowy Mistrz Województwa w turniejach Złotej Wieży
- Zwycięzca indywidualnych powiatowych turniejów o Złotą Wieżę
- Dwukrotny Mistrz Prabut (1973 i 1978)
Informacje biograficzne |
Mgr Leon Jaworski urodził się 8 kwietnia 1937 r. w Gościeradowie (pow. Kraśnik Lubelski). Od 1960 r. był nauczycielem matematyki w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Kraśniku Fabrycznym. W 1962 r. przybył do Prabut, gdzie rozpoczął pracę w Zespole Szkół Zawodowych. Dał się poznać jako charyzmatyczny pedagog i matematyk, powszechnie szanowany i lubiany przez uczniów. Od 1965 r. zaangażował się aktywnie w działalność Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”, a w latach 1967–1970 był prezesem Oddziału w Prabutach. Poszerzając swoje zainteresowania, poprzez majsterkowanie i żeglarstwo, odkrył szachy, które stały się jego życiową pasją. Z jego inicjatywy w 1972 r. przy Ludowym Zespole Sportowym „Pogoń” Prabuty utworzona została sekcja szachowa. W tym samym roku uzyskał w Poznaniu kwalifikacje instruktorskie i sędziowskie, natomiast studia podyplomowe ukończył w 1980 r. na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, uzyskując tytuł trenera II klasy w szachach – był to pierwszy kurs na tym kierunku studiów, na wspomnianej uczelni. W tym samym kursie uczestniczył m.in. Jerzy Brycki (nestor polskich szachistów niewidomych i słabowidzących), wobec którego L. Jaworski okazał się bardzo pomocny i empatyczny. Odnosił się z dużą wrażliwością do osób niewidomych, gdyż sam mierzył się z postępującą utratą wzroku. Na jego wniosek, skierowany do Kuratorium w Elblągu, począwszy od roku szkolnego 1978/79 wprowadzono szachy jako przedmiot nauczania do szkół prabuckich. W Zespole Szkół Zawodowych nauczał szachów w klasach I i II pionu Liceum Zawodowego i Technikum Samochodowego (dwie godziny tygodniowo), ponadto prowadził lekcje szachowe również w szkołach podstawowych w Prabutach, w klasach IV–VIII. Uczniowie pod okiem swojego trenera z roku na rok osiągali coraz to lepsze wyniki szachowe. Także z jego inicjatywy organizowano mecze szachowe ZSZ Prabuty z LO Iława (1976 i 1978) oraz z LO Kwidzyn (1976). W tym czasie tradycją ZSZ było także organizowanie Indywidualnych Mistrzostw Szkoły, Międzyklasowej Ligi Szkolnej, Mistrzostw poszczególnych klas, konkursów w rozwiązywaniu zadań szachowych itp. Wychował liczne grono zdolnych szachistów. Leon Jaworski jako działacz szachowy był inicjatorem i organizatorem Międzynarodowego Memoriału Szachowego im. Majora Henryka Sucharskiego w Prabutach (w latach 1978–1980), a także Mistrzostw Polski juniorek U20 (Prabuty 1980). Był sędzią szachowym I klasy, oprócz wspomnianych powyżej wydarzeń, podczas których pełnił funkcję głównego sędziego, był m.in. sędzią asystentem Mistrzostw Polski kobiet (Elbląg 1978). Zmarł niespodziewanie, w dniu 7 marca 1981 r. – przyczyną śmierci okazał się guz mózgu. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Prabutach.
Inne Informacje |
- W uznaniu zasług prowadzonej działalności szachowej w 1974 r. odznaczony został Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Warmii i Mazur” oraz otrzymał nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania. W 1980 r. został odznaczony medalem za zasługi w rozwoju kultury fizycznej woj. elbląskiego, jak również Złotą Honorową Odznaką PZSzach.
- W 1991 r., w dziesiątą rocznicę śmierci Leona Jaworskiego, Związek Nauczycielstwa Polskiego (oddział w Prabutach) zainicjował zorganizowanie Memoriału Szachowego im. Leona Jaworskiego, który został przeprowadzany wspólnie z Zespołem Szkół w Prabutach. Turniej miał zasięg ogólnopolski, odbywał się niegdyś w Internacie ZSZ w Prabutach.
- Pamięć o Leonie Jaworskim jest kultywowana także w czasie Memoriału Prabuckich Szachistów; trzecia edycja tego turnieju odbyła się 11 stycznia 2025 r. (grano rzadko spotykanym tempem P-7+5″’ na ruch, na dystansie 9 rund systemem szwajcarskim).
Źródła |
- Archiwum prywatne p. J. Bożka
- Zasoby archiwalne Zespołu Szkół w Prabutach
- Jerzy Nawotka, Z konikiem w herbie [w:] Informator Zarządu Głównego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” w Olsztynie. XV lecie oddziału w Prabutach, Olsztyn 1980
- Jadwiga Gintowt, To już po raz piąty! [w:] Gazeta Prabucka, nr 2/95
- Andrzej Bożek, Kółko szachowe [w:] 50 lat Zespołu Szkół w Prabutach zarys monograficzny 1946–1996, Prabuty 1996
- Notatki własne autora
- Strony internetowe:
- tylkoszachy.blogspot.com
- www.szachypolskie.pl
Autor opracowania: Mikołaj Baranow