Wybrane partie Dawida Przepiórki

 

Wybrane partie Dawida Przepiórki

Po kliknięciu na dowolne posunięcie otworzy się okienko z szachownicą (można je dowolnie przesuwać oraz zmieniać jego rozmiar).

Znaczenie Dawida Przepiórki, w historii szachów jako praktyka, nie idzie w parze z Jego znaczeniem jako kompozytora. Będąc jednym z najsłynniejszych arcymistrzów problemistyki – Przepiórka był jedynie mistrzem, zresztą silnym mistrzem gry praktycznej, grającym na poziomie czołówki dzisiejszych mistrzów międzynarodowych, ale bez pretensji do arcymistrzowskich ostróg. Nie będąc zawodowcem Przepiórka nie pracował wiele nad teorią otwarć i grywał zazwyczaj dość lekko, niezbyt przejmując się ewentualnymi niepowodzeniami, a traktując grę turniejową jedynie jako uboczne zajęcie czy rozrywkę. Stąd głównie wynikała wielka nierówność jego wyników turniejowych. W tabelach turniejowych, w których w pewnych okresach startował dość często – widywano go tak dobrze wśród nagrodzonych zwycięzców, jak i daleko w dole tabeli. Natomiast reprezentując nasze barwy na pamiętnych Olimpiadach w Hamburgu i Pradze, grał wówczas z większym poczuciem odpowiedzialności. Przepiórka potrafił należycie się skoncentrować, walczył znakomicie i w rezultacie przyczynił się w znacznym stopniu do tych dwóch największych sukcesów, jakie Polska – zdobywając mistrzostwo i wicemistrzostwo świata – kiedykolwiek na arenie międzynarodowej odniosła.

Obdarzony ogromną pomysłowością, wyczuciem taktycznych subtelności, ukrytych w pozycji i zdrowym zmysłem strategicznym, dysponował również nienaganną techniką. Mistrz nasz, choć nie odnosił zbyt wielkich sukcesów w skali międzynarodowej i niewiele w swej karierze zdobył wyższych nagród, pozostawił po sobie wiele pięknych, głównie kombinacyjnych partii, był zawsze uważany za przeciwnika z którym każdy, choćby najsławniejszy arcymistrz w bezpośrednim spotkaniu musiał się poważnie liczyć. Partie i kombinacje Przepiórki, odznaczone często nagrodami „za piękność” zajmują zaszczytne miejsce w literaturze fachowej, obiegły prasę szachową świata, a nazwiska Rubinsteina, dr Tarrascha, Nimzowitscha, Janowskiego, Miesesa, Spielmanna, Durasa, Grünfelda, Sultan Khana czy dr Euwe (aby wyliczyć tylko najsłynniejszych arcymistrzów, których Przepiórka przynajmniej jeden raz miał „na rozkładzie”) mówią same za siebie, potwierdzając międzynarodową klasę i wielkie możliwości naszego niezapomnianego mistrza!

Poniżej prezentujemy wybrane partie Dawida Przepiórki. Pierwszą z nich będzie partia towarzyska, grana bez zegarowego terroru, po prostu dla przyjemności. Przepiórka uważał ją za swe „ukochane dziecko”, chętnie ją demonstrował i był z niej dumny. Miejsce i data rozgrywki niestety się nie zachowały.

Stanisław Gawlikowski
Szachy 4/1955

1. D.Przepiórka – T.von Scheve, ?


2. D.Przepiórka – J.Mieses, 1912


3. O.Duras – D.Przepiórka, 1912


4. D.Przepiórka – L.Steiner, 1925


5. D.Przepiórka – G.Patay, 1926


6. R.Spielmann – D.Przepiórka, 1926


7. M.Euwe – D.Przepiórka, 1928


8. D.Przepiórka – E.Canal, 1929


9. D.Przepiórka – E.Grünfeld, 1929


10. D.Przepiórka – A.Nimzowitsch, 1930